Jaka jest charakterystyka i zastosowanie szaf sterowniczych?
- Szczegóły
Szafy sterownicze to specjalistyczne urządzenia elektryczne wykorzystywane szczególnie często w różnego rodzaju systemach automatyki, energetyki oraz w zakładach przemysłowych. To zwykle konstrukcje mające na zewnątrz trwałe obudowy wykonane z metalu, a w środku aparaturę sterującą, rozdzielczą i zabezpieczającą. Tego rodzaju szafy to skomplikowane struktury, dzięki którym możliwe staje się nadzorowanie i kontrolowanie pracy wielu różnorodnych układów, a nawet całych linii produkcyjnych.
Szafy sterownicze – charakterystyka
Szafa sterownicza, jak sama nazwa wskazuje, to jednostka sterująca, która pozwala na uporządkowanie zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń elektrycznych, elektronicznych, programowalnych czy pneumatycznych. Można powiedzieć, że taka szafa wraz z przewodami oraz wszystkimi jej komponentami stanowi rodzaj rusztowania, na którym opiera się system rozdzielczy danego większego układu.
Dzięki niej można wszystkie układy i urządzenia znajdujące się w danym zakładzie czy linii produkcyjnej włączać, wyłączać i programować z jednego miejsca. Jest to duże ułatwienie pozwalające na łatwiejsze kontrolowanie wielu maszyn i urządzeń pracujących w różnych miejscach, a także synchronizowanie ich działania.
Szafa sterownicza pozwala na zamknięcie wszystkich elementów sterujących w jednym miejscu i w ochronnej obudowie, co z jednej strony chroni je przed niszczącymi czynnikami zewnętrznymi oraz ingerencją osób niepowołanych z zewnątrz, a z drugiej ułatwia dostęp do sterowania urządzeniami powołanym do tego pracownikom.
Szafy sterownicze – zastosowanie
Szafy sterownicze ułatwiają kontrolę pracy maszyn, zapewniają łatwe sterowanie systemami i układami, a także pomagają w uporządkowaniu aparatury. Poza tym dzięki swojej metalowej obudowie chroniącej wszystkie ważne elementy znajdujące się w środku zapewniają ich bezpieczeństwo nawet przy niekorzystnych warunkach panujących na zewnątrz, takich jak wysoka wilgotność, pyły unoszące się w powietrzu czy wszelkie inne elementy obce.
Szafy sterownicze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie korzysta się z rozbudowanych instalacji elektrycznych, w tym na przykład w zakładach energetycznych i produkcyjnych, a także w firmach i instytucjach. Dzięki swojej funkcjonalności stanowią bardzo dobre rozwiązanie w miejscach, w których wymaga się skomplikowanego sterowania. Poza tym umożliwiają również kontrolę działania różnorodnych urządzeń oraz pomiary istotnych parametrów, a także ich regulację, jeśli jest taka potrzebna.