Jak dobrać brykieciarkę do potrzeb zakładu produkcyjnego?
- Szczegóły
Brykieciarka to jedna z kluczowych maszyn stosowanych na ostatnim etapie produkcji brykietu. W dużej mierze to od niej właśnie zależy jakość otrzymanego produktu końcowego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego urządzenia, więc jeśli chcesz kupić maszynę na potrzeby swojego przedsiębiorstwa, wybór nie jest prosty. Czym kierować się, kupując brykieciarkę? Podpowiadamy poniżej.
Do brykieciarki trafia poddany wcześniej obróbce surowiec pozyskany najczęściej z drewna. Musi być on odpowiednio oczyszczony i osuszony, by sam proces brykietowania przebiegał prawidłowo. Rolą brykieciarki jest zbijanie pod dużym ciśnieniem materiału wsadowego do postaci gęstej masy, która kształtowana jest następnie do formy kostek lub walców. Większość maszyn nadaje się do brykietowania suchego drewna, odpadów MDF i innych rodzajów biomasy. Różnice między poszczególnymi modelami dotyczą głównie wydajności urządzeń. Niektóre z nich są przystosowane do produkcji niewielkich ilości brykietu, inne – do produkcji przemysłowej na dużą skalę.
Najważniejsze parametry brykieciarek
Jednym z ważniejszych parametrów, na jaki warto zwracać uwagę przy zakupie, jest wydajność. Zwykle podawana jest ona w liczbie przerabianych kilogramów surowca na godzinę. Wydajność różnych modeli jest bardzo zróżnicowana, waha się w granicach 120 – 1800 kg/h. Na rynku dostępne są brykieciarki mechaniczne i hydrauliczne. Wydajność tych pierwszych jest mocno uzależniona od przerabianego surowca, dlatego rodzaj urządzenia musi być dobrany do potrzeb zakładu. Koniecznie trzeba też brać pod uwagę moc silnika, która powinna być odpowiednio duża dla produkcji przemysłowej.
Wybierając brykieciarkę, zwracaj uwagę na wielkość i kształt ostatecznego produktu. Wybór konkretnego modelu pod tym względem jest indywidualny. W dużych zakładach z pewnością przydatny będzie rozbudowany system pakowania gotowego produktu oraz profesjonalny system sterowania całym procesem produkcyjnym wraz z szafami sterowniczymi.