Jakie są główne zalety suszarni bębnowych?
- Szczegóły
Jednym z ważniejszych etapów produkcji pelletu jest suszenie materiału wejściowego. Do tego procesu najczęściej są wykorzystywane suszarnie bębnowe. Czym charakteryzuje się ten rodzaj suszarni? Jakim cechom zawdzięcza on swoją popularność?
Suszarnie bębnowe są stosowane do suszenia rozdrobnionej biomasy jak zrębki, trociny, a często także nasiona i pestki. Głównymi ich zaletami jest mieszanie bezobsługowe, równomierne suszenie oraz elementy ułatwiające załadunek i rozładunek. W porównaniu do suszarni taśmowych zajmują one mało miejsca, więc nadają się do niewielkich zakładów. W nowoczesnych suszarniach zamontowane są zwykle liczne systemy poprawiające ich pracę i bezpieczeństwo, dzięki czemu udział ludzi w procesie obsługi maszyny jest zredukowany do minimum.
Jak działa suszarnia bębnowa?
W procesie suszenia surowiec jest podawany do bębna suszarniczego za pomocą ślimaka dozującego i łącznika załadowczego suszarni. Wewnątrz zachodzi właściwy proces suszenia materiału przy pomocy ciepłego powietrza, a dzięki ruchom obrotowym bębna materiał rozprzestrzenia się i przemieszcza w kierunku wyjścia. Wydajność suszarni może być różna w zależności od modelu. Urządzenia z serii CSB mają wydajność od 2 do 15 ton na godzinę. Przystosowane są one do pracy z generatorami ciepła zarówno na mokrą, jak i suchą biomasę.
Suszarnie CSB są wyposażone w system LTD, umożliwiający suszenie dużą ilością powietrza o niższej niż w innych modelach temperaturze. Mają również m.in. czujniki tlenku węgla, automatyczne systemy przeciwpożarowe, a także SOV (shut off valve), czyli klapę automatycznie odcinającą dojście gorącego czynnika suszącego do bębna, co w znaczącym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa procesu suszenia.