Modernizacja linii produkcyjnej - kiedy warto się na to zdecydować?
- Szczegóły
Każde przedsiębiorstwo, które chce uzyskać i utrzymać wysoką rentowność prowadzonej działalności gospodarczej, powinno inwestować zarówno w rozwój parku maszynowego, automatyzację i modernizację procesów technologicznych, ale także w rozwój kadry pracowniczej. Świadomi obecnej dynamiki rozwoju gospodarczego przedsiębiorcy, by utrzymać swoją pozycję na rynku, śledzą nowości technologiczne i działania konkurencji. W przypadku zakładów produkcyjnych jednym z najczęściej wykonywanych kroków jest modernizacja linii produkcyjnej. W jakich sytuacjach jest ona szczególnie zalecana?
Efektywność produkcji zależna jest od kilku czynników, m.in. kwalifikacji i doświadczenia pracowników, stosowanych surowców, a także wykorzystywanych przy produkcji maszyn i urządzeń. Nawet najlepszy zespół pracowników bez odpowiednich narzędzi pracy nie osiągnie zadowalających efektów. Przestarzałe, awaryjne maszyny, które mimo napraw i konserwacji wciąż sprawiają problemy, to pierwszy powód, by zdecydować się na modernizację linii produkcyjnej.
Problem może leżeć jednak w samych modelach urządzeń lub systemach sterowania. Modernizacja jest bowiem wskazana także, gdy sprawna linia produkcyjna nie spełnia aktualnych standardów. Dzieje się tak na przykład, jeśli wchodzą w życie przepisy dotyczące odpadów poprzemysłowych lub gdy konkurencja wprowadziła już nowoczesne układy sterowania, dodatkowe linie produkcyjne oraz maszyny posiadające ciekawe funkcje, zużywające mniej energii lub działające po prostu sprawniej i wydajniej. Dobrym pomysłem na rozwój działalności przedsiębiorstw, które dysponują odpadami drewnianymi, jest na przykład instalacja nowoczesnej linii do produkcji pelletu.
Na czym polega modernizacja linii produkcyjnej?
Modernizacja polega zazwyczaj na wymianie wybranych komponentów lub na rozbudowie funkcjonalności posiadanych maszyn i urządzeń. Przystępując do modernizacji, dobrze jest zastanowić się, czy nie warto od razu podjąć kilku dodatkowych działań, jak chociażby zautomatyzowanie produkcji czy procesu pakowania produktu końcowego.