Zasady działania młynów bijakowych i ich zastosowanie w procesie produkcji pelletu.
- Szczegóły
Pozyskiwanie energii w zgodzie ze środowiskiem naturalnym stale zyskuje na popularności. Z tego powodu jednym ze źródeł, na które stale rośnie zapotrzebowanie, są biopaliwa, które powstają z biomasy, czyli na przykład z obróbki drewna. Aby mogły być użyteczne, niezbędne jest przeprowadzenie stosownych procesów technologicznych, do czego niezbędne są linie do produkcji pelletu czy brykietu. Jednym z urządzeń biorących udział w tym procesie są młyny bijakowe. Jak działają i jakie jest ich znaczenie w produkcji pelletu?
Czym są i jak działają młyny bijakowe?
Młyny bijakowe to obok suszarni bębnowych czy chłodnic jedne z ważniejszych urządzeń biorących udział w procesie produkcji pelletu. Najważniejszym zadaniem tego sprzętu jest rozdrobnienie biomasy, która jest niezbędna do wyprodukowania ekologicznego paliwa. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Należy jednak podkreślić, że aby proces przebiegał sprawnie i właściwie, konieczne jest dostarczanie wyłącznie czystej biomasy.
W innym przypadku może dojść do uszkodzeń, które będą skutkowały przestojem w pracach. Pierwszym etapem jest przekazywanie biomasy do komory głównej młyna. Jest to możliwe dzięki przenośnikom. Kolejnym krokiem jest rozdrabnianie masy. W tym przypadku mamy do czynienia z procesem uderzania bijaków o obrabiany surowiec oraz ścianki urządzenia. Tak przygotowany surowiec może zostać przekazany do suszenia. Warto też podkreślić, że młyny mogą działać na materiale o różnej wilgotności, jednak optymalna wynosi do 15%.
Dlaczego warto stosować profesjonalne młyny bijakowe podczas produkcji pelletu?
Przedsiębiorstwa produkujące biopaliwa nierzadko decydują się na inwestycje w profesjonalne młyny bijakowe z uwagi na szereg zalet, które płyną z użytkowania tych urządzeń. To przede wszystkim znaczące przyspieszenie i ułatwienie procesu produkcji pelletu. Kolejną kwestią, która jest jedną z ważniejszych dla wielu przedsiębiorców, są mniejsze koszty związane z produkcją biopaliwa. Dzieje się tak z uwagi na dużą wydajność młynów. Warto również wspomnieć o łatwości obsługi urządzenia, niewielkich kosztach związanych z jego eksploatacją, a także o tym, że użytkowanie młyna przy zastosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest całkowicie bezpieczne.