Czym są redlery?
- Szczegóły
W świecie przemysłu, a szczególnie w zakładach przetwarzania biomasy, przenośniki łańcuchowe zwane również redlerami odgrywają kluczową rolę. To właśnie dzięki nim możliwe jest efektywne i niezawodne transportowanie różnorodnych materiałów sypkich, takich jak pellet, trociny, zrębki czy pył. W niniejszym artykule przedstawimy budowę oraz zalety wynikające ze stosowania redlerów w procesach produkcyjnych. Zapraszamy do lektury!
Budowa przenośników łańcuchowych
Przenośniki łańcuchowe typu redler składają się z trzech głównych sekcji. Pierwsza z nich to sekcja napędowa, która w standardowej wersji wyposażona jest w napęd elektryczny z odpowiednią przekładnią, czujnik kontroli napięcia łańcucha oraz klapę rewizyjną z czujnikiem przepełnienia.
Kolejną częścią jest sekcje napinająca, która zapewnia stałe napięcie łańcucha transportowego. Dzięki swojej konstrukcji gwarantuje niezawodność pracy urządzenia oraz jego długą żywotność. Ostatnim elementem są sekcje pośrednie, które mają na celu łączenie poszczególnych części przenośnika. Standardowo mają długość 1900 mm i 1950 mm, jednak możliwe jest wykonanie tych elementów również o niestandardowej długości.
Korzyści ze stosowania redlerów
Stosowanie przenośników łańcuchowych w procesie produkcji brykietu, pelletu oraz przetwarzaniu biomasy drzewnej przynosi wiele korzyści.
Po pierwsze, redlery charakteryzują się dużą energooszczędnością, ponieważ dają możliwością transportowania materiałów w pionie i poziomie na duże odległości przy zastosowaniu jednego urządzenia.
Po drugie, redlery dzięki swojej wszechstronności wpływają na automatyzację procesów związanych z transportowaniem surowców, co zwiększa wydajność produkcji. Dzięki nim możliwe jest zachowanie ciągłości i niezawodności całego procesu technologicznego, przy jednoczesnym minimalizowaniu ilości urządzeń.
Po trzecie, redlery ze względu na swoją budowę mają szerokie spektrum zastosowania. Są one bowiem zdolne do transportowania różnorodnych materiałów na długich odcinkach, nie niszcząc ich struktury.